mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Sąd nie przysłał mi wyroku – czyja to wina?

Marta Trzęsimiech - Kocur31 lipca 20137 komentarzy

Kilka dni temu otrzymałam maila od czytelnika, który prosił, bym na blogu opisała temat związany uzyskiwaniem odpisów wyroków. Czytelnik poprzez nieznajomość procedury nie złożył apelacji i wyrok I instancji uprawomocnił się.

Sąd powiadamia strony postępowania o każdej rozprawie. Możecie Państwo otrzymać pisemne wezwanie na rozprawę, w którym zawarta będzie data, godzina i numer sali, na której odbędzie się rozprawa. Jeżeli jednak Sąd wyznacza kolejny termin podczas rozprawy to wówczas należy zapisać dokładnie datę i godzinę – Sąd nie przyśle dodatkowego wezwania!

Gdy postępowanie sądowe dobiegnie końca to Sąd wyda wyrok. Nieobecność stron co do zasady nie uniemożliwia wydania wyroku. Sąd jednak nie informuje nikogo o tym, że wydał wyrok, nie wysyła żadnych powiadomień. Wyrok jest ogłoszony na rozprawie, a to, że nikt na nią nie przyszedł to już nie problem sędziego. Zatem jeżeli strona jest powiadomiona o rozprawie, nie stawi się na niej, a chce wiedzieć, jaki był jej przebieg to następnego dnia powinna zadzwonić do sekretariatu czy udać się do Sądu, by przejrzeć akta sprawy. W przypadku zakończenia sprawy i wydania wyroku zaczynają bieg odpowiednie terminy – termin do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku to tylko  7 dni, więc czasu na podjęcie działań nie jest wiele.

Czytelnik bloga nie poszedł na rozprawę, ale był przekonany, że otrzyma z Sądu wyrok, i to z uzasadnieniem, i od tego momentu będzie biegł termin do złożenia  apelacji. Czekał kilka miesięcy (bo w telewizji mówią, że „sprawy trwają latami”), aż w końcu zdecydował się na wizytę w Sądzie. Tam dowiedział się, że sprawa jest już prawomocnie zakończona, bo nikt nie złożył apelacji.

Morał jest taki, że warto interesować się swoimi sprawami i pilnować swoich interesów – Sąd nie działa „za stronę” i zgodnie z przepisami, by otrzymać odpis wyroku należy o to zawnioskować. Brak wniosku niestety nie wstrzymuje biegu terminów sądowych.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

małgorzata Lipiec 24, 2017 o 21:23

A ja dziś właśnie wysłałam wniosek o odpis postanowienia z uzasadnieniem , ale ciekawe jest to , że sędzina na posiedzeniu „wyprosiła” mnie dyplomatycznie na moje niewygodne pytania , mówiąc, żebym teraz oczekiwała na przesłanie pocztą postanowienia i się z nim zapoznała..Było ono odczytane oczywiście na sali , a dopiero po tym zostałam dopuszczona do głosu..Czy pani mecenas spotkała się kiedyś z taką sytuacją? Czy mogło to być celowe wprowadzanie w błąd, żeby strona nie dostała do ręki, akurat w tym przypadku absurdalnego , wprost przeczącego aktom prawnym, uzasadnienia?

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur Lipiec 25, 2017 o 13:10

Pani Małgorzato, od reguły są wyjątki, np. w sprawach o alimenty Sąd prześle Pani, jako matce małoletniego, wyrok bez wniosku. Sąd jednak nie daje Pani niczego na sali rozpraw do ręki, tylko przesyła korespondencję pocztą.

Odpowiedz

małgorzata Lipiec 25, 2017 o 13:26

Dziękuję, to akurat była sprawa karna , a ja jako pokrzywdzona. W sensie „do ręki” miałam na myśli, że faktycznie czekałabym , aż pocztą doręczy mi się postanowienie z uzasadnieniem, a tym samym minął by mi termin, kiedy to sama muszę wystąpić z wnioskiem o odpis z uzasadnieniem aby mieć na piśmie stanowisko sądu. Sędzina wyraziła się dokładnie. Czyli , że mam czekać na przesłanie postanowienia pocztą i się z nim zapoznać dokładnie. Bo na sali zaczełam stanowisko sądu podważać, a po tym , gdy zwróciłam uwagę na błędne przekonanie sądu, że jest to przestępstwo ścigane na wniosek moja wypowiedz została ucięta, tak jak wyżej napisałam. W tym wszystkim zaczęło mnie właśnie zastanawiać, czy faktycznie są przypadki , ze dostałabym pocztą całe postanowienie z odczytanym uzasadnieieniem, czy sędzina specjalnie chciała mnie wprowadzić w błąd.

Odpowiedz

Anita Sierpień 6, 2018 o 11:37

Witam mam pytanie które dotyczy mojego znajomego. Dostał on wyrok za niepłacenie alimentów i tam było coś takiego że miał do wyboru grzywnę, godziny do odrobienia lub wyrok w zawiasach. On wybrał godziny do odpracowania, zostało napisane pismo i on do tej pory nie otrzymał oficjalnego wyroku. Był w miejscu w którym miał odrobić te godziny ale nikt o niczym nie wie. Co ma zrobić w takim przypadku ?

Odpowiedz

Basia Sierpień 24, 2018 o 08:34

Witam, czy istnieje możliwość przyśpieszenia wydania odpisu z sądu? Zgodnie z prawem po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie dziedziczenia jest pół roku na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym, aby uniknąć podatku. W kwietniu była rozprawa (zakończona po I spotkaniu), tydzień później złożyłam wniosek o wydanie odpisu. W maju wyrok się uprawomocnił. Sąd w dalszym ciągu nie wysłał owego odpisu. Na początku mówili, że wyślą je do 3 miesięcy, a z każdym kolejnym telefonem (lub wizytą) twierdzą, że jeszcze przez około miesiąc go nie będą mogli wysłać. Za nieco ponad miesiąc dobiegnie końca termin złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym w celu uniknięcia podatku. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy w związku z tak długim oczekiwaniem na odpis z sądu istnieje możliwość przedłużenia terminu złożenia deklaracji, aby nie płacić podatku? Serdecznie dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Magda Wrzesień 7, 2018 o 17:31

Witam
Chcę złożyć do prokuratury zawiadomieniem o niepłaceniu przez ojca dziecka alimentów. Tam jednym z wymogów jest odpis orzeczenia sądowego.
Gdzie i jak taki odpis uzyskać ?
Wyrok był zasądzony w 2014r i nie pamietam czy coś takiego dostałam ?!
Czy może wyrok z sądu posiada komornik który prowadzi tą sprawę. Nie mogę nigdzie w swoich papierach tego znaleść !!! A nie pamietam czy i gdzie jest ten wyrok.

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur Wrzesień 10, 2018 o 11:29

Jeśli toczyło się postępowanie egzekucyjne to Komornik jest w posiadaniu wyroku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: