mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Marta Trzęsimiech - Kocur11 kwietnia 20173 komentarze

Pozew o rozwód powinien zawierać szereg elementów wymaganych przez Sąd. Gdy pozew nie zawiera jednego czy kilku informacji, lub potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia to wówczas Sąd wysyła do powoda wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu.

Powodowie, którzy składają pozwy samodzielnie często mogą nie wiedzieć o wszystkich koniecznych do wszczęcia sprawy elementach. I wówczas Sąd  wysyła do powoda pismo, w którym wzywa np.  do podania numerów Pesel, do przedłożenia aktu małżeństwa lub aktów urodzenia dzieci, do uiszczenia opłaty sądowej. Sąd może wezwać także to złożenia dodatkowych wyjaśnień na temat przebiegu małżeństwa czy sytuacji małoletnich.

Należy pamiętać, że Sąd w każdym wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych pozwu wskazuje termin, w jakim oczekuje odpowiedzi, najczęściej 7 dni lub 14 dni. Dlatego też odpowiedź do Sądu należy wysłać przed upływem wskazanego terminu. Jest to o tyle istotne, że brak odpowiedzi może skutkować zawieszeniem postępowania lub zwrotem pozwu.

Warto więc dokładnie przeczytać pismo otrzymane z Sądu, by udzielić wyczerpującej odpowiedzi we właściwym terminie. Gdy Sąd zbierze już wszystkie dokumenty i informacje to nic nie będzie stało na przeszkodzie, by wyznaczyć termin rozprawy i rozpocząć proces sądowy.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Miroslaw Kwiecień 30, 2017 o 21:53

A co się stanie jeżeli wyślę pismo do sądu kilka dni za późno? Czy wtedy przepada mi 600 złotych wpisu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc bo sam już nie wiem co robić, bo sąd pisze pisma z których to nie wynika. Mirosław

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur Maj 3, 2017 o 22:20

Panie Mirosławie, 600 zł nie przepadnie, Sąd zwróci je Panu. Proszę wysłać pismo zawierające wszelkie informacje, o które prosił Sąd, i zawnioskować o wpisanie sprawy pod nową sygnaturą i zaliczenie uiszczonego wpisu na poczet nowej sprawy. W ten sposób uniknie Pan zwrotu pozwu i składania go na nowo.

Odpowiedz

Agnieszka Marzec 6, 2018 o 11:43

Pani Mecenas, złożyłam apelację w sprawie rozwodowej wraz z wnioskiem o zwolnienie z opłaty 600zł, Sąd zwolnił mnie w 1/2, czyli mam zapłacić 300zł. Wykonałam opłatę w kasie Sądu. Jak mam dostarczyć wykonanie opłaty ? Wystarczy druk opłaty złożyć w biurze podawczym ? Czy też mam napisać krótkie pismo, i dodać załącznik w postaci dowodu wpłaty ?
Dziekuję za pomoc,
Agnieszka

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: