mec. Marta Trzęsimiech-Kocur

Zajmuję się przede wszystkim obsługą prawną podmiotów gospodarczych, ale także reprezentuję Klientów indywidualnych w sporach sądowych, w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa medycznego, prawa pracy i szeroko pojętych spraw odszkodowawczych.
[Więcej >>>]

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Marta Trzęsimiech - Kocur11 kwietnia 20179 komentarzy

Pozew o rozwód powinien zawierać szereg elementów wymaganych przez Sąd. Gdy pozew nie zawiera jednego czy kilku informacji, lub potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia to wówczas Sąd wysyła do powoda wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu.

Powodowie, którzy składają pozwy samodzielnie często mogą nie wiedzieć o wszystkich koniecznych do wszczęcia sprawy elementach. I wówczas Sąd  wysyła do powoda pismo, w którym wzywa np.  do podania numerów Pesel, do przedłożenia aktu małżeństwa lub aktów urodzenia dzieci, do uiszczenia opłaty sądowej. Sąd może wezwać także to złożenia dodatkowych wyjaśnień na temat przebiegu małżeństwa czy sytuacji małoletnich.

Należy pamiętać, że Sąd w każdym wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych pozwu wskazuje termin, w jakim oczekuje odpowiedzi, najczęściej 7 dni lub 14 dni. Dlatego też odpowiedź do Sądu należy wysłać przed upływem wskazanego terminu. Jest to o tyle istotne, że brak odpowiedzi może skutkować zawieszeniem postępowania lub zwrotem pozwu.

Warto więc dokładnie przeczytać pismo otrzymane z Sądu, by udzielić wyczerpującej odpowiedzi we właściwym terminie. Gdy Sąd zbierze już wszystkie dokumenty i informacje to nic nie będzie stało na przeszkodzie, by wyznaczyć termin rozprawy i rozpocząć proces sądowy.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Miroslaw kwiecień 30, 2017 o 21:53

A co się stanie jeżeli wyślę pismo do sądu kilka dni za późno? Czy wtedy przepada mi 600 złotych wpisu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc bo sam już nie wiem co robić, bo sąd pisze pisma z których to nie wynika. Mirosław

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur maj 3, 2017 o 22:20

Panie Mirosławie, 600 zł nie przepadnie, Sąd zwróci je Panu. Proszę wysłać pismo zawierające wszelkie informacje, o które prosił Sąd, i zawnioskować o wpisanie sprawy pod nową sygnaturą i zaliczenie uiszczonego wpisu na poczet nowej sprawy. W ten sposób uniknie Pan zwrotu pozwu i składania go na nowo.

Odpowiedz

Agnieszka marzec 6, 2018 o 11:43

Pani Mecenas, złożyłam apelację w sprawie rozwodowej wraz z wnioskiem o zwolnienie z opłaty 600zł, Sąd zwolnił mnie w 1/2, czyli mam zapłacić 300zł. Wykonałam opłatę w kasie Sądu. Jak mam dostarczyć wykonanie opłaty ? Wystarczy druk opłaty złożyć w biurze podawczym ? Czy też mam napisać krótkie pismo, i dodać załącznik w postaci dowodu wpłaty ?
Dziekuję za pomoc,
Agnieszka

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur marzec 28, 2018 o 11:52

Pani Agnieszko, Wystarczy dokonanie zapłaty w terminie. Ja jednak zawsze wysyłam do Sądu potwierdzenie dokonania opłaty przez Klientów. pozdrawiam,

Odpowiedz

Beata maj 22, 2018 o 22:16

Szanowna Pani Mecenas
Złożyłam pozew i rozwód, w którym napisałam że nie wnoszę o zasądzenie alimentów na dziecko od ojca, bo wraz z ojcem ustaliliśmy że kosztami utrzymania dziecka będziemy dzielić się po połowie (w pozwie to ustalenie było zawarte). Dziś otrzymałam z sądu wezwanie do uzupełnienia braków formalnych poprzez „sprecyzowanie żądania w zakresie wysokości i sposobu ponoszenia kosztów utrzymania małoletniego syna stron „. Mam na to 7 dni. Co powinnam napisać? Czy jednak powinnam żądać alimentów na syna? Będę wdzięczna za odpowiedź

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur maj 24, 2018 o 12:27

Pani Beato,Skoro koszty ponosicie Państwo po połowie to Sąd oczekuje, że koszty te Pani obliczy i określi Pani konkretną kwotę alimentów.

Odpowiedz

Joanna listopad 16, 2018 o 14:41

Sad wzywa do uzupelnienia brakow formalnych pozwu po przez przedlozenie odpisu pozwu ..jak mam to rozumiec jak skladalam pozew w dwoch egzemplarzach

Odpowiedz

Marta Trzęsimiech - Kocur listopad 16, 2018 o 16:24

Dokładnie tak. W sprawie rozwodowej składa Pani do Sądu 2 egzemplarze pozwu – jeden dla sędziego, drugi dla pozwanego.

Odpowiedz

Beata maj 10, 2021 o 13:19

Szanowna Pani Mecenas
Złożyłam pozew i rozwód i otrzymałam o uzupełnienie braków formalnych i oczywiście z tym się spóźniłam ponieważ jestem żołnierzem zawodowym i często przebywam poza domem i list odebrałam długo po terminie Proszę mi powiedzieć co mam teraz zrobić ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: